Amaç

“İnsanlarla değil, bir amaç uğruna uğraş.”

Yazmaya ilk niyetlendiğim anda başlamak için aklımda birçok farklı fikir ve içerik belirdi. Ancak diğer bütün fikirlerin önüne geçen tek içerik “Amaç” oldu.

Neden peki? Çünkü ‘amaç’ her insanın hayatında çok önemli bir kelime olmalıdır. Bir şeyi neden yaptığımızla ya da bir şeyin neden var olduğuyla ilgili her zaman bir neden olmalıdır. Bu benim ilk gönderim olduğu için bir websitesine sahip olmanın amacını anlatacağım ancak bundan önce biraz da hayatın amacından bahsetmek istiyorum.

İnanıyorum ki, hepimiz hayatımızın bir amacı olduğunu düşünüyoruz. Peki bu amaç nedir? Bunu; içine gömülü olduğumuz hayat yolunda, sosyal ilişkilerimiz, inançlarımız ve kültürümüz vasıtasıyla keşfedeceğiz. İslam inancımızda, tam anlamıyla arınmak, zenginliği ve sağlığı kutsayarak artırmak için bazı şeylerden kurtulmak, başka bir deyişle zekat vermek gerekir.

Bunu göz önünde bulundurmak hayatımın başlıca amaçlarından birini kolayca anlamamı sağladı. Bu amaç, kendi kişisel deneyimlerim ve kazanımlarımla toplumu, gençliği besleyerek onların bu kazanımlara ulaşmasında yol göstermek oldu. Bu, beni birçok konu hakkında düşünüp yazmaya ve bu konular hakkındaki bakış açımı, deneyimlerimi anlatmak istemeye yönlendirdi. Aynı zamanda, yurtdışındaki iş seyahatlerimden kazandığım deneyimlerimi, gözlemlerimi ve çıkardığım dersleri de anlatacağım. “Bir kere akıl hocalığını deneyimledikten sonra, yeni akıl hocası siz olacaksınız” sloganı, bize atalarımızın ve akıl hocalarımızdan yolundan ilerleyip bunu gelişen bir dönüşüm zincirine çevirerek bizden sonraki nesillerle bunu devam ettirmemiz gerektiğini anlattığı için sürekli aklımızda olması gereken bir slogandır.

İşte burada, yeni fikirler denemek bu kadar kolaylaştığında girişimci kültür dallanıp budaklanıyor. Kişisel websitesi fikri, benim için şu amaçlar doğrultusunda olmalıdır;

– Bu bir online özgeçmiş ve çalışma kartı.
– Bu benim için yazma, paylaşma ve dünyanın her tarafından benzer fikirlere sahip
olduğum insanlarla iletişim kurmamı sağlayan bir alan.
– Her şey dijitalleşiyor. Online bir benliğe sahip olup, bu benliği ve kişiliğimi dijital ortamda tanımlamak.
– Çeşitli insanlardan, yerlerden ve aşamalardan kazandıklarımı aktarmak.

Olanaklarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Bu olanakları fırsatlara çevirme yeteneği hayatta kayda değer başarılara erişmek için yanıp tutuşan insanlara bahşedilmiştir. Günümüzde ve tarih boyunca dünyanın her tarafında hedefleri doğrultusunda üstün bir çalışma göstererek hayatın akışını değiştirmiş olan insanlar olduğu kesindir.

Son olarak yakın çevremdeki insanlara, birçok konu hakkındaki sezgilerimi yazıya döküp bir blog oluşturup bu sayede daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmak konusunda bana destek oldukları için teşekkür etmek istiyorum.