Uluslararası İş Forumu – Azerbaycan

Misafirperver kardeş ülke Azerbaycan

25. Uluslararası İş Forumu için Bakü’de bulunduğum süre zarfında, ‘tek millet, iki devlet’ söyleminin sadece bir söylemden ibaret olmadığını, Azerbaycan halkının samimiyetinden, misafirperverliklerinden ve dostane yaklaşımlarından çok daha iyi anladım. Benim için son derece kıymetli bir deneyim olan forumu ve Azerbaycan’daki gözlemlerimi sizlerle paylaşacağım.

Gönüllüsü olduğum Uluslararası İş Forumu (IBF), ülkeler arasında ekonomik bağlar kurulmasını, sürdürülebilir işbirliği modellerinin oluşturulmasını, iletişimin güçlendirilmesini ve sosyal ve ekonomik kalkınmanın hızlandırılmasını ilke edinmiş 25 ülkeden 42 iş insanı derneğinin temsil edildiği uluslararası bir platform.

1995 yılında MÜSİAD tarafından kurulan Uluslararası İş Forumu’nun bu yıl 25.si Asya’nın incisi Azerbaycan’da gerçekleştirdik. Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’ın imar ve ihyası için, Türkiye’den, aralarında benim de olduğum 600’ü aşkın yatırımcı ve iş insanının katıldığı IBF, Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Kalkınma Ajansı (KOBİA) işbirliğinde, T.C. Ticaret Bakanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, Türkiye ve Azerbaycan İş Adamları ve Sanayiciler İctimal Birliği ile MÜSİAD Azerbaycan Şubesi desteği ile düzenlendi.

IBF’te Azerbaycan’ın ticaret ve yatırım potansiyeli değerlendirilirken, özellikle işgalden kurtarılan Karabağ ve civar illerin imar ve ihyası için yapılması gerekenler müzakere edildi. Çeşitli ülkelerden iş insanlarının Azerbaycan’a gösterdiği yoğun ilgi ve yatırım yapma arzusu geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Ayrıca karşılıklı ticari bağların güçlendirilmesi için yapılması gerekenler ve gelecek hedeflerinin değerlendirildiği forumda inşaat ve yeraltı yapılanmaları, akıllı tarım uygulamaları, ticaret hacminin güçlendirilerek eskisinden daha sağlam hale getirilmesi,girişimci kadınların desteklenmesi ve enerji sektörü yatırımları gibi planlamalar paylaşıldı.

Ülkeler arası ticaret ve yatırım planlamasının en önemli adımı birbirini tanımaktır

Her iki ülkenin ticaret kapasitesi, yatırım ihtiyacı, altyapısı, üretim potansiyeli gibi bilgilerin paylaşılması yatırımcıların önlerini görebilmesi için son derece kritik. Bakü’de üç gün süren 25. Uluslararası İş Forumu’na Türkiye, Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Avrupa ve Azerbaycan’dan katılan iş insanları bu fırsatı yakalayarak yapabilecekleri yatırımlar ve işbirlikleri konusunda ilk adımlarını atmış oldu.

Azerbaycan, gümrük birliğinden dolayı, Bağımsız Devletler Topluluğu’nda yer alan bütün ülkelere vergiden muaf ihracat yapılabilmesi açısından önemli bir konuma sahip. Tarım, turizm, sağlık, inşaat ve enerji gibi sektörlerde çok sayıda yatırım fırsatının bulunması da ülkeyi bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayil Jabbarov, yaptığı konuşmada, bu forumun ülkenin yatırım çekiciliğini daha da artırmak, KOBİ’lerin gelişmesi için iyi bir platform olduğunu ve Azerbaycan’ın kurtarılmış topraklarında projelerin uygulanmasına yönelik yatırımların çekilmesine katkıda bulunacağını ifade ederek forumun önemini vurguladı. Karabağ’da, bölgenin yatırım çekiciliğini artırmaya katkıda bulunan sanayi parklarının oluşturulması gibi büyük projeleri hayata geçirdiklerini de ekleyen Jabbarov, bu stratejinin uygulanması açısından yabancı şirketleri ve yatırımcıları Azerbaycan’da görmekten memnuniyet duyacaklarını belirtti. Bakan’ın bu açıklamaları, MÜSİAD olarak IBF aracılığı ile attığımız adımların ne kadar yerinde olduğunu bir kere daha gösterdi.

IBF gönüllüsü olarak katıldığım forumda iki ülke arasındaki üst düzey ilişkilerin, iş dünyası tarafından da desteklenmesi gerektiğinin önemini bir kere daha birinci elden görmüş oldum. Uluslararası İş Forumu’nun Azerbaycan’da ve özellikle de Karabağ’da yapılacak yatırımların ilk adımı olduğuna inanıyorum. Forumda kurulan ilişkiler, yapılan görüşmelerin ardından yatırım planlamalarına ilişkin çalışmaların hızla devam etmesini temenni ediyorum.