Uluslararası Petrokimya Forumu – Tataristan

Tataristan Petrokimya Forumu 2023’ten izlenimler

Tataristan’da petrol üretiminin 80. yılına ithafen düzenlenen Tataristan Petrokimya Forumu 2023, benim için oldukça aydınlatıcı bir deneyimdi. Forum, her yıl Tataristan Cumhuriyeti Hükümeti, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından destekleniyor. Forum, Rus petrol, gaz ve kimya endüstrisi uzmanları ve bilim insanları tarafından endüstrinin sorunlarının tartışıldığı, ileri teknolojilerin değerlendirildiği, endüstri temsilcileri ve iş dünyası için önemli bir buluşma.

Forumda, Rusya petrol ve doğalgaz şirketlerinin gelişim perspektifinden petrol ve doğalgaz endüstrisinin dijital dönüşümüne yönelik inisiyatifler ve en iyi uygulamalara, Rusya’da petrokimya büyüme fırsatlarından Rus petrol ve doğalgaz sektörünün ithalat ikamesinden ithalat bağımsızlığında odak değişikliğine kadar onlarca konu ve sorun tartışıldı.

Forum kapsamında bölgenin en büyük uluslararası enerji fuarı TatOilExpo-2023 de düzenlendi. Fuarda, petrol ve doğalgazın araştırılması, üretimi, taşıma ve depolanmasından saha inşaatı ve altyapı geliştirmeye, petrol ve doğalgaz sektöründe bilgi teknolojilerinden çevresel, endüstriyel ve yangın güvenliğine kadar farklı temalarda bir çok Rus ve yabancı şirketin standlarını ziyaret etme fırsatı buldum.

Tataristan ve Türkiye arasındaki yatırım ilişkisi

Tataristan Türk yatırımcılara önemli avantajlar sunuyor. Özellikle verimli toprakları, zengin enerji kaynakları, uygun enerji maliyetleri Türk yatırımcıların hayatını kolaylaştırıyor.

Şişecam’dan Hayat Kimya’ya, Kastamonu Entegre’den Coşkunöz’e kadar birçok Türk şirketi Tataristan’da üretim yapıyor. Alabuga sanayi bölgesine özel vergisiz üretim ve teşviklerden faydalanan

Türk şirketleri bu bölgede yatırımlarına devam ediyor. Hammadde ve petrol gibi zenginliklere sahip olması Tataristan’ın Türk yatırımcılar için cazip bir destinasyon olduğunu açıkça gösteriyor.

Buna karşılık Tataristan’ın da Türkiye’de yatırımları var. 2023 yılında Türkiye’ye en büyük doğrudan yatırım Tataristan’dan geldi; en azından bugüne kadar… Aytemiz Petrol’ü satın alan dünyanın önde gelen petrokimya şirketlerinden TATNEFT bu yıl Türkiye’ye 600 milyon doları aşan yatırım yaptı. Gebze Kimya İhtisas OSB’de yapılan hammadde üretim tesis yatırımı ülkemizin cari açığının kapanmasında katkı sağlayacak.

Türkiye ve Tataristan arasında kültür, tarih ve geleneklerde ortak bağlar bulunuyor. Tatar lehçesinin Türkçe’ye benzerliği, Tatarların Türklere olan sevgisi iki ülke arasındaki bağların kuvvetinin en önemli göstergelerinden ve desteklerinden.

Tataristan Cumhurbaşkanı’nın samimiyeti ve çalışkanlığı hayranlık uyandırıyor

Forum sırasında Tataristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Robert Khamitovich Minnegaliev’in ev sahipliğinde, Tataristan Cumhurbaşkanı Sn. Rüstem Minnihanov, Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn. Oleg Korobchenko, Kazan Başkonsolosumuz Sn. İsmet Erikan ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Artur Nikolaev ile verimli görüşmeler yapma fırsatı bulduk.

Ancak benim için forumun en etkileyici anlarından biri Tataristan Cumhurbaşkanı Sn. Rüstem Minnihanov ile tanışma fırsatı bulmamdı. Son derece samimi ve rahat bir kişiliğe sahip

olması beni oldukça etkiledi. Çok çalışkan olduğunu ve sabahları başkanlık ofisi çalışanlarından bile erken işbaşı yaptığını duymuştum, ama sabah 8.00’de açılan fuara 8.10’da gidip sahnede konuşma yaptığını gördüğümde çalışkanlığının bir şehir efsanesinden ibaret olmadığını anladım:)

Sonuç olarak…

Tataristan’ın petrokimya alanında potansiyeli yüksek. İki ülke arasında dikkat çekici ve giderek artan bir yatırım ilişkisi söz konusu. Forum ve fuar sırasında yaptığım görüşmelerde iki ülkenin birlikte nasıl daha büyük başarılara imza atabileceğini görmek, geleceğe dair umutlarımı daha da artırdı. Bu etkinlik ve yaptığımız tüm verimli görüşmeler için Tatairstan Ticaret ve Sanayi Odası’na ve Tataristan Türkiye temsilcisi Sn. Ayrat Gataullin’e teşekkür ederim.