Katar Ekonomik Forumu : Geleceği Birlikte Oluşturmak

Geçen ay, Doha’daki 3. Katar Ekonomi Forumu’na (QEF) katılma ayrıcalığını yaşadım. 23-25 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşen bu forum, önemli bir küresel ekonomi zirvesi olarak hızla tanınırlık kazanıyor. Forum, sadece Katar’ın gelişen ekonomisi için değil aynı zamanda dünya genelinde iş liderleri, karar vericiler ve ekonomistlerin müzakere, işbirliği ve inovasyon için buluşma noktası olduğunu da ortaya koydu. Bu yazımda, son derece başarılı geçen ve önümüzdeki yıllarda da öneminin artacağına inandığım forum ile ilgili izlenimlerimi paylaşacağım.

Dünya çapında ticari ve finansal bilgileri, haberleri ve öngörüleri izleyicilere sunan, karar vericileri dinamik bilgi, insan ve fikir ağı ile birbirine bağlayan Bloomberg’in desteklediği QEF, dünyanın dört bir yanından saygın ekonomistleri, düşünce liderlerini, girişimcileri ve politika yapıcıları bir araya getiren, ekonomik kalkınma için potansiyel stratejilerin ortaya konduğu, yenilikçi fikirlerin paylaşıldığı ve tartışıldığı bir düşünce liderliği platformu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen foruma, Bangladeş Başbakanı H.E. Sheikh Hasina, Ruanda Cumhurbaşkanı H.E. Paul Kagame, Macaristan Başbakanı H.E. Viktor Orbán, Gürcistan Başbakanı H.E. Irakli Garibashvili, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı H.E. Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani, Gana Cumhurbaşkanı H.E. Nana Addo Dankwa Akufo-Addo ve Paraguay Cumhurbaşkanı H.E. Mario Abdo Benítez gibi pek çok ülke lideri katıldı. Geçen sene düzenlenen foruma ise aralarında Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Total Energies Başkanı ve CEO’su Patrick Pouyanne, Shell CEO’su Ben van Beurden, Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu Genel Sekreteri Vera Songwe gibi önde gelen iş insanlarının bulunduğu 75’i aşkın konuşmacı  katılmıştı.

Önümüzdeki 10 yıl daha Bloomberg tarafından desteklenecek forumun bu yılki ana teması, sınırlar ötesinde ekonomilerin ve sektörlerin entegrasyonuydu. Geçen yılki forum, dijital dönüşüm ve pandemi sonrası ekonomik manzara üzerine yoğunlaşırken, bu yıl, daha dirençli ve kapsayıcı bir gelecek ekonomisi oluşturmada küresel topluluğun rolüne vurgu yapıldı.

Çevresel sorumlulukta küresel değişim

Katar, doğal kaynakları ve stratejik konumu sayesinde kendisini Ortadoğu’nun ekonomik güç merkezi olarak konumlandırmayı başardı. Katar hükümetinin, Milli Vizyon 2030’da ortaya konduğu gibi, ekonomisini petrol ve gazla sınırlı kalmayacak şekilde daha ileriye taşımak için çeşitlendirme vizyonu ve bu konudaki stratejik planları, forum boyunca tekrar eden bir konuydu. Sürdürülebilir kalkınma ve yenilenebilir enerji üzerine tartışmalar, sadece Katar’ın sürdürülebilir enerjide lider olma hedefini yansıtmakla kalmadı, aynı zamanda çevresel sorumluluk doğrultusunda geniş kapsamlı küresel bir değişimi de vurguladı.

Küresel ekonomide işbirliği

Forumda dikkat çeken konulardan biri, küresel ekonomide işbirliğinin önemi oldu. Pandemi sonrası dünya genelinde ekonomik toparlanma her ülke için eşit seviyede olmadı. Forumda, toparlanma sürecinde ülkelerin birbirlerine nasıl destek olabileceği konusunda gerçekleşen tartışmaların tüm katılımcılar için ufuk açıcı olduğuna inanıyorum.

Ayrıca, forumda, dijital ekonominin önemi bir kez daha vurgulanırken, işletmelerin sürekli evrilen bu teknolojik ortama uyum sağlamak zorunda olduğunun altı yeniden çizildi. Forumda gerçekleşen paralel oturumlarda, yapay zeka, blokzincir ve kuantum bilişimi gibi öncü teknolojiler ele alınarak, bunların gelecek için önemi vurgulandı.

Sonuç olarak…

Ekonomik, ekolojik ve jeopolitik risklerin artarak devam edeceği bir dönemden geçiyoruz ve bu risklerin farkında olan devlet ve özel sektör yöneticilerinin bu zorlukları aşmak için doğru adımları işbirliği içerisinde ve tam zamanında atması gerekiyor. Forum, kolektif eylemin ve düşünce liderliğinin verimli bir diyalogu teşvik edebileceği ve somut ekonomik stratejilerin ortaya konmasını sağlayabileceğinin bir kanıtıydı.

3. Katar Ekonomi Forumu, umut ve ilerlemenin ışığıydı. Forum, dünya liderlerini, yenilikçileri ve değişimi yaratanları bir araya getirdiği için her yıl küresel önem kazanıyor. Artan önemiyle, Katar Ekonomi Forumu’nun, gelecekte küresel ekonomik tartışmaları şekillendirmede önemli bir rol oynamaya devam edeceğine inanıyorum. Bu tür etkinlikler, sadece fikirlerin buluştuğu toplantılardan daha fazlası – bunlar, geleceğin şekillendirildiği platformlar.